Neşet Ertaş

Neşet Ertaş Kimdir?

Neşet Ertaş kimdir? Neşet Ertaş, ünlü halk ozanıdır. Neşet Ertaş, Türk halk ozanı, abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi. Yaşar Kemal, Ertaş’ı “Bozkırın Tezenesi” olarak adlandırmıştır [1]. Müzik hayatına kendisi gibi saz üstadı babası Muharrem Ertaş sayesinde başlayan sanatçının ilk çalgısı ise annesi Döne Hanım’ın çamaşır tokacına tel takmak suretiyle yaptığı oyuncak bağlama oldu. Ertaş, müzisyen bir babanın oğlu olması sebebiyle çok küçük yaşta bağlama ve keman çalmayı öğrendi [2]

Devlet Sanatçılığı

Ertaş, Süleyman Demirel’in cumhurbaşkanlığı döneminde kendisine teklif edilen ‘Devlet Sanatçısı’ unvanını, ‘Herkes bu devletin sanatçısı’ diyerek kabul etmedi. Abdallık kültürünün son efsanesi olarak bilinen Ertaş, hayatta olduğu dönemde ‘UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi’ kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığınca ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ ilan edildi[2].

Boyama Sayfaları

Neşet Ertaş’ın çaldığı çalgılarla ilgili boyama sayfalarını indirebilir ve öğrencilerinize/çocuğunuza etkinlik hazırlayabilirsiniz.

Ozanlar Ne Yapar?

Sevgilerini anlatmak için şiir yazarlar. Bu şiirlerini bağlama, saz gibi çalgılar çalarak söylerler.

Kaynakça

[1] https://tr.wikipedia.org/wiki/Ne%C5%9Fet_Erta%C5%9F
[2] https://www.evrensel.net/haber/404114/neset-ertas-kimdir-neset-ertasin-eserleri-neler

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir